Historie oddílu

Oddíl byl založen v lednu roku 1990 jako 10. oddíl skautů „JIŽNÍ KŘÍŽ“ . Prvním vůdcem byl František Neumann – Ferda. Tehdy se oddíl skládal ze tří družin. Ze dvou družin skautů – Svišti a Kormoráni a ze šestky vlčat – Tesaříci. V tomto složení oddíl fungoval až do konce roku 1991.

Na přelomu roků 1991/92 nastává útlum v činnosti. Z větší míry zaviněný odchodem většiny činovníků. V období jaro 1992 – podzim 1993 fungovala pouze družina Svišťů jejímž rádcem byl Michal Hazi – Bóďa. Teprve na přelomu roků 93/94 vznikly další dvě družiny – Kormoráni – rádcem byl Václav Dušák – Skukum a Jeleni – rádcem byl Jan Ptáček – Ostříž. Na jaře 1994 zaniká družina Svišťů. V dalších několika letech fungoval oddíl s dvěma družinami.

V roce 1995 se oddíl rozšířil o Zelenou šestku vlčat – rádce Skukum a v roce 1996 o Žlutou šestku vlčat – rádce Jenda. V této době měl oddíl rekordní počet členů, a to 32.

Pak přišla událost, která způsobila částečné ochromení činnosti oddílu – rozdělení oddílu ve dva oddíly – na 1. odd.skautů „SEVERKA“ – vůdcem se stal Václav Šefčík – Rada a 10. odd. skautů „JIŽNÍ KŘÍŽ“ – vůdcem byl Milan Malecha – Míňa.

V roce 1997 došlo k zásadnímu zlomu v činnosti našeho oddílu. Z oddílu pěších skautů se 28. října 1997 stal oddíl vodních skautů. Čemuž předcházel vznik roverské družiny vodních skautů – Orli – rádcem byl Skukum.

Prvním kapitánem oddílu byl jmenován Míňa a polubným oddílu byl jmenován Skukum.

Počátkem roku 1998 vzniká první družina skautů – Delfíni – rádcem byl Jenda. V tomto roce jsme uskutečnili i náš první vodácký putovní tábor. Sjížděli jsme řeku Lužnici.

Koncem roku 2000 kapitán Míňa předává vedení oddílu Skukumovi. A náš oddíl vstupuje do nového roku a tisíciletí s novým kapitánem.

V září 2001 se náš oddíl rozrostl o 6 nováčků a v důsledku toho vzniká v říjnu nová posádka Vyder. Do jejího čela byl jmenován Vikuňa.

26. ledna 2002 jsme přibrali první dvě děvčata na zkoušku a v únoru hned další, takže pro letošní roku budeme registrováni jako koedukovaný oddíl.

Od roku 2003 jsme opět byli registrováni jako chlapecký oddíl. Od ledna 2006 oddíl fungoval pouze s posádkou starších skautů – roverů. Činnost byla pravidelná.

Od roku 2011 došlo k utlumení činnosti.

Od září 2022 to opět rozjíždíme pro mladší členy.